dotazy

18. ledna 2010 v 19:03 |  piercingy
Nebylo mi ještě 18 let a chci piercing. Je to problém?
Pokud vám ještě nebylo 18 let, požadujeme podepsaný písemný od vašich rodičů či zákonných zástupců. Nedokážeme sice poradit, jak rodiče přesvědčit, aby piercing dovolili, ale můžeme s nimi konzultovat případná rizika piercingu, pokud jsou obavy o vaše zdraví jedinou překážkou. Rodiče za vás ale zodpovídají a tak nakonec nezbývá nic jiného, než respektovat jejich názor a nebo si počkat na ty magické osmnáctiny.

Mohu si na aplikaci přinést vlastní piercingový šperk?

Samozřejmě, že ano, ale má to spoustu nevýhod. Tak třeba:
- Z dlouholetých zkušeností víme, že piercing se nejrychleji s nejméně komplikacemi hojí při použití šperků z titanu či bioplastu. Ostatní materiály doporučujeme až po zahojení piercingu.
- Šperk je nutné před aplikací vysterilizovat. Naložení do lihu apod. není dostatečné, proto je třeba použít speciální tepelný sterilizační přístroj (šperk je vystaven min. 60 minut teplotě 160°C). Pro vás to znamená jen zdržování. Šperk je třeba přinést k nám, nechat jej přes noc sterilizovat a na aplikaci se stavit druhý den.
- Vámi přinesený šperk nemusí být pro dané místo nejvhodnější (materiálem, tvarem či délkou). Navíc se často ba začátek kvůli lepšímu hojení, popř. otoku (např. v dutině ústní) zavádí delší šperk. Ten se po zahojení vymění či zkrátí na optimální délku.
- Některé dekorační šperky (např. do pupíku) jsou z materiálu, který nemusí sterilizaci vydržet a navíc mohou svou velikostí nebo tvarem zapříčinit zhoršení hojení vpichu.

A navíc piercing s přineseným šperkem stojí 500 Kč. Se šperkem od nás máte piercing za 600 Kč. Typů i barev máme na výběr dostatek a můžete si být jisti, že dostáváte sterilní šperk, který je pro daný typ piercingu ten nejlepší.

Pícháte ouška i malým dětem a miminkům?

Ano, u nás je možné nechat propíchnout ouška i vašim malým ratolestem.

Bolí piercing?

Na tuhle (opravdu často kladenou otázku) můžeme odpovědět několika způsoby. Každý, nechť si vybere ten, který mu vyhovuje nejvíc.

Ne, nebolí!

Toto neznamená, že samotný vpich neucítíte. Jde o to, že většina lidí si pod piercingem představuje neuvěřitelnou bolest a následně jsou mile překvapeni (alespoň u nás) že prožitek je podstatně méně nepříjemný, než bylo jejich prvotní očekávání.

Ano, bolí!

Je celkem logické, že ucítím jehlu, která mi propichuje zvolenou část těla. Ačkoli tato bolest nebývá nijak strašlivá, jak si mnoho lidí představuje, nebudeme nikomu tvrdit, že nic neucítí.
Záleží na místě vpichu. Piercingy lze rozdělit na téměř bezbolestné (jazyk, obočí, ušní lalůčky, uzdičky), málo bolestivé (labret, madonna, pupek, nos, většina surface piercingů), středně bolestivé (ušní chrupavky, septum, povrchové piercingy genitálií), bolestivé (bradavky, některé genitální piercingy) a velmi bolestivé (apadravya, ampallang, dydoe).

Záleží také na dalších faktorech:

- Ačkoli většina lidí vnímá bolest v závislosti na místě vpichu podobně, najdou se i tací, kteří si stěžují na bolest vpichu do jazyka a na druhou stranu tvrdí, že piercing bradavek téměř necítili.
- Záleží na odolnosti proti bolesti a úrovni sebekontroly. Někdo začne pištět ještě před zahájením piercingu (a to nejen holky :-), někdo je na piercing připraven a zvládne piercing bez mrknutí oka nebo jenom se zatnutými zuby.
- Záleží na piercerovi. Zkušený piercer vede jehlu rychle a citlivě a tím bolest minimalizuje. Nezkušený nebo nešikovný piercer (popř. kamarád nebo kamarádka, kterým jen nevadí do někoho bodat jehlou) občas nadělá víc škody než užitku a svěřit se někomu takovému za to vážně nestojí.
- Záleží na zdravotním stavu. Pokud si necháte dělat piercing unavení a v nejhorším případě i nemocní, dá se čekat, že piercing bude bolet víc, než je obvyklé. Naopak pokud se dobře vyspíte, najíte a budete se na piercing těšit, bude pro vás bolest podstatně lépe snesitelná.

Přemýšlím o piercingu genitálií, ale obávám se možných komplikací či omezení.

Pokud si nejste (nejen) u piercingu genitálií, jisti tím, jak se bude piercing chovat, nebojte se a nestyďte se nás zeptat na jakékoli dotazy ohledně jejich funkce či praktického využití. Rádi vám poradíme, podělíme se o osobní zkušenosti a pomůžeme s volbou toho správného piercingu.

Dá se piercing umrtvit?

Tento dotaz klade spousta z našich zákazníků a proto jsme se rozhodli toto téma rozvést. Začneme možnými způsoby umrtvení a jejich výhodami a nevýhodami.

Vpíchnutí anestetika do místa budoucího piercingu

Tento způsob je nejúčinnějším ze všech zde uvedených. Kompletně potlačí bolest z piercingu v jakémkoli místě. Jeho hlavní nevýhodou je, že vpíchnutí anestetika je stejně bolestivé jako samotný piercing, takže píchnutí ucítíte tak jako tak. Navíc aplikovat anestetika mohou pouze lékaři.

Potření místa krémem Emla nebo podobnými přípravky

Potření místa vpichu Emlou nebo podobným anestetickým krémem je další možností jak redukovat bolest. Výhodou je lehké snížení citlivosti potřeného místa, nevýhodou jsou občasné alergické reakce. Tyto reakce pak mohou způsobovat problémy při hojení. Efekt těchto přípravků nebývá velký, protože jejich vstřebání kůží není příliš efektivní a vnitřní tkáň stejně neumrtví. Ve výsledku jde tedy spíše o placebo efekt.

Zmražení místa chladícím sprejem

Musíme si uvědomit, že tento spray není určen pro umrtvování kůže ale pro zklidnění bolesti ve svalech. Jeho aplikace na nechráněnou kůži může způsobit (resp. způsobuje) popáleniny a v případě, že je kůže zchlazena příliš, může dojít i k rozsáhlejším zdravotním komplikacím.

Z výše uvedených bodů sami jistě vidíte, že umrtvování místa vpichu nemá smysl a my ho proto NEDĚLÁME. Strach z neznámého (v tomto případě z bolesti) není nic neobvyklého. Bolest u piercing není taková, že by bylo třeba se jí obávat. Piercing provádíme rychle a citlivě s ohledem na co nejkratší a nejmenší bolestivost. Leda že byste si to přáli jinak... }:-)

Piercing ve studiu nebo u lékaře?

Díky dlouholetým zkušenostem jednoznačně doporučujeme piercing ve studiu.

Lékař

Existuje jen velmi málo lékařů (víme jen o jednom a ten je z Brna), kteří mají s piercingem dostatečné zkušenosti, a kromě znalostí anatomie mají i dostatečný cit v ruce a smysl pro korektní provedení piercingu. Většina lékařů použije nevhodný šperk a piercing často píchne křivě. V převážné většině nikdy nezkoušeli piercing na vlastním těle a proto jim chybí zkušenosti z následného hojení a praktického nošení.

Studio

Piercing ve studiu je většinou prováděn člověkem, který má k piercingu blízký vztah, sám jich několik má a ví co jednotlivé piercingy obnáší. Ačkoli nemá tak učebnicové znalosti anatomie jako lékaři, zná, co potřebuje a neznalost latinských názvů jednotlivých kostí mu při práci vůbec nevadí. Samozřejmě můžete narazit i na špatného piercera, ale celkově vede piercing ve studiu. Zejména i s ohledem na to, že piercer (narozdíl od lékaře) udělá několik desítek piercingů týdně.

Nastřelit nebo jehlou?

Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma metodami?

Nastřelení

Tato technika je omezená na aplikaci náušnice pouze do uší a maximálně nosu. Šperk má pouze jednu délku, což je problém, když ucho po zákroku oteče. Další závažnou skutečností je nemožnost sterilizovat celou pistoli, nehledě na to, že tkáň je proražena vlastním šperkem (s tupým koncem!). Dojde tedy v podstatě k rozražení a potrhání tkáně.

Piercing jehlou

Tohle je klasická a nejčistší cesta. Piercing je proveden jednorázovou intravenózní kanylou nebo jehlou a šperk je do těla protažen pomocí této jehly. Všechny nástroje, šperky a pomůcky jsou buď jednorázově baleny, nebo profesionálně tepelně vysterilizovány.

Co musí člověk udělat, aby se mohl stát piercerem/piercerkou?

Začneme od konce. Poslední věcí je zajištění příslušného živnostenského oprávnění a nutných formalit pro jeho získání, protože se jedná o živnost vázanou. Nicméně toto jsou formality potřebné (jen) k tomu, aby člověk mohl být oficiálně zaměstnán. Ale piercera nebo piercerku z vás neudělají.

Piercera či piercerku dělají zkušenosti. Jednak v tom, jak piercing provést správně (správně naměřit a propíchnout), a jednak i zkušenosti s tím jak minimalizovat riziko případných komplikací a v neposlední řadě i zkušenosti s řešením těchto komplikací.
To znamená, že je nutné osvojit si základní principy, které s piercingem souvisejí. Nutná je znalost (jak teoretická, tak i podložená osobními zkušenostmi) toho, jak tělo na ten či onen piercing reaguje či může reagovat, kdy piercing lze a kdy nelze aplikovat a s jakými riziky, specifika jednotlivých používaných šperků (tvarů a materiálů) atd. Prostě vědět o svém oboru co nejvíce. To, že si je piercer jistý při vedení jehly se bere jako samozřejmost, stejně tak jako fakt, že musí být chopen komunikovat s lidmi, kteří se mu pod jehlu svěří, konzultovat s nimi jejich přání a případně je správně usměrňovat.

Je důležité odpovědět si na otázku, zda se chcete piercingem živit, či nikoli. Pokud ano, zamyslete se, zda jste pro tuto práci dostatečně zodpovědní, soustředění, pečliví a empatičtí, protože práce piercera není tak jednoduchá a pohodová, jak se na první pohled může zdát. Důležité je mít k piercingu hluboký osobní vztah, jinak vás tato práce přestane po čase bavit a uspokojovat.

Pokud pořád cítíte, že je tohle povolání pro vás to pravé, je nutné získat praxi, protože praxe je prostě základ. Než se začnete učit na sobě, či na svých známých, zvažte, zda svým schopnostem a znalostem věříte natolik, že si troufnete propíchnout i něco jiného než ucho. Piercing totiž není jen o tom nakreslit dvě tečky a vpichem je rychle a přesně spojit, ale i o tom být si jistý/á, že vše bylo provedeno s ohledem na minimální zdravotní rizika.

Pokud se piercingem živit nechcete, platí opět všechno o důvěře ve své schopnosti a znalosti úplně stejně :-)

Předání základních znalost, tipů a triků v podobě nějakého kurzu (v přípravě) je jen začátkem dlouhé cesty a jedná se pouze o teorii. Získání praxe a zkušeností je už na vás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

kolik ti je let??

7 a míň 2.5% (14)
8 -- 12 33.9% (190)
13 -- 14 46.3% (260)
15 a víc 17.3% (97)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama